Muzeum Miejskie w Zabrzu w ramach cyklu „Sacrum videre- zobaczyć sacrum” zaprasza na zwiedzanie kościoła pw. św. Józefa przy ul. Roosevelta 102. W sobotę, 27 kwietnia, w godzinach 11.00-16.00 pracownicy muzeum przedstawią historię kościoła oraz parafii i zaproszą do miejsc na co dzień niedostępnych.

Parafia pod wezwaniem św. Józefa wydzielona została z parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Kościół wybudowany został w latach 1930–1931 według projektu znanego kolońskiego architekta, prof. Dominikusa Böhma, z którego działalnością (choć na mniejszą skalę) spotkaliśmy się w ubiegłym roku w trakcie oprowadzania po założeniu oo. kamilianów.

Kościół pod wezwaniem św. Józefa to znakomity przykład architektury modernistycznej na terenie Zabrza. Na uwagę zwraca już sama bryła kościoła, jego wystrój, zwłaszcza witraże oraz znajdujący się w krypcie ołtarz, poświęcony św. Barbarze. Kościół pod wezwaniem św. Józefa to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Zabrza, obiekt, który nie pozostawia nikogo obojętnym. Kościół św. Józefa, ul. F.D. Roosevelta 102, Zabrze.

Wstęp wolny!

 

Źródło: Muzeum Miejskie w Zabrzu
fot. Muzeum Miejskie w Zabrzu