Zabrze to jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce, co nie przeszkadza, by zarządy spółek miejskich zarabiały niebotyczne sumy! 20 osób zarządzających dziewięcioma miejskimi podmiotami zarobiło w 2017 roku 4 849 735 zł! Przy zabrzańskim budżecie wynoszącym około 900 milionów zł taka suma dla 20 tylko pracowników robi wrażenie!

Sam fakt wysokich zarobków w miejskich spółkach dziwny nie jest, bo to niestety praktyka ogólnokrajowa. Dziwi natomiast to, że spółki te w kilku przypadkach (Stadion Zabrze, ZARI, Szpital Miejski) przynoszą zadłużonemu po uszy miastu straty, a portfele zarządzających tymi spółkami mają się znakomicie.

Na zabrzańskich grupach internetowych krąży infografika, która przedstawia zestawienie rocznych zarobków członków zarządów miejskich spółek. Sprawdziliśmy, czy to zestawienie jest zgodne z prawdą — można to bardzo łatwo zrobić, przeglądając oświadczenia majątkowe członków zarządów spółek w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej. Zestawienie wykonane jest rzetelnie.

 

Źródła:

1. bip.um.zabrze.pl
2. Facebook

fot. Pixabay