Foto: pixabay.com

Autor: Piotr Antczak

 

Niedawno informowaliśmy, że powstaje metropolitalny Fundusz Solidarności. Zadaniem funduszu będzie wspieranie słabszych gmin, a tym samym wyrównywanie różnic w rozwoju między nimi.

Budżet funduszu to 60 milionów złotych na ten rok. Będą z niego realizowane w pierwszej kolejności inwestycje, które mają charakter ponadlokalny, a zatem preferowane będą projekty współpracujących ze sobą miast. Również inwestycje, które mają zapewnione dofinansowanie zewnętrzne (np. środki unijne), będą w sytuacji uprzywilejowanej przy przyznawaniu środków.

Cafe Bistro Kamienica     Kliknij i odwiedź nas na Facebooku!

 

Jak się dowiedzieliśmy w zabrzańskim magistracie, Zabrze nie zgłosiło własnych inwestycji w ramach wspomnianego funduszu. Dlaczego? – Biorąc pod uwagę perspektywę aglomeracyjną i metropolitalną, samorządy największe w metropolii: Katowice, Tychy, Gliwice i Zabrze solidarnie zrezygnowały z udziału w tym funduszu na rzecz mniejszych samorządów. Chodzi o to, by te właśnie samorządy zostały wzmocnione na mapie metropolii. Zresztą taki pomysł kierował założycielami metropolii, żeby metropolia rozwijała się w konkurencji zarówno do innych regionów, jak i wzmacniała samorządy wewnątrz — powiedział nam Sławomir Gruszka, rzecznik zabrzańskiego urzędu.

Czy nasze miasto w takim razie jest traktowane jako gmina silna? Przypomnijmy, że Zabrze jest jednym z najbardziej zadłużonych samorządów nie tylko na Śląsku, ale w całym kraju.

 

A jak jest w innych, podobnych miastach?

– Miasto Ruda Śląska zgłosiła jeden wniosek, t.j. przebudowa ul. Piastwoskiej, natomiast na listę rezerwową zgłosiliśmy budowę ścieżek rowerowych — powiedział nam w rozmowie telefonicznej Adam Nowak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Sprawdź ofertę na naszej stronie internetowej       maxima-sport.pl

 

Również Bytom, który liczy ok. 150 tys. mieszkańców, zgłosił swoje projekty. – Na nasz podregion przypadło 12 milionów złotych, z czego miasto Bytom otrzymało do dyspozycji 6 milionów. Otrzymaliśmy te pieniądze dlatego, że jesteśmy tutaj jakby największym miastem pod względem liczby ludności. Zostały złożone dwa wnioski. Pierwszy projekt to przebudowa ul. Katowickiej w związku z planowaną przez Tramwaje Śląskie przebudową torowiska tramwajowego, a drugi projekt to przebudowa skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Reja — poinformował nas Tomasz Sanecki z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Informacje na ten temat obiecała również przekazać pani rzecznik z Urzędu Miejskiego w Chorzowie.

 

Źródło: Info Zabrze