Foto: Ocalmy pomnik Pstrowskiego! / źródło: Facebook

Autor: Piotr Antczak

 

„Wincenty Pstrowski kojarzy się zabrzanom z górniczym charakterem miasta, a nie z komunizmem” – taką tezę stawiamy po ulicznej sondzie, jaką przeprowadziliśmy w sierpniu ubiegłego roku, a także po obserwacji dyskusji, która toczy się ostatnio na grupach internetowych w sprawie usunięcia pomnika w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Ocalmy pomnik Pstrowskiego! to grupa na Facebooku, która liczy już ponad 2000 członków, a istnieje dopiero kilka dni. Administratorzy grupy zachęcają, by podpisywać specjalnie przygotowaną petycję do wojewody. Petycja dostępna jest tutaj.

Źródło: Ocalmy pomnik Pstrowskiego!

 

Sławomir Kuchta, administrator grupy Zabrze Wczoraj Dziś Jutro utworzył na Facebooku wydarzenie: Wincenty nie święty ale będzie zdjęty? Powiedz NIE!, które ma zachęcić mieszkańców do demonstracji pod pomnikiem 2 marca. Aktualnie jest 58 zdeklarowanych uczestników, natomiast zainteresowanych tym wydarzeniem jest już ponad 100 osób!

Swoją opinię w sprawie potencjalnego usunięcia monumentu wyrażają także autorytety. – Rozbiórka tego pomnika to jak wydzieranie z grubego tomu historii sztuki XX wieku kartek, bo ktoś uważa, że społeczeństwo nie potrafi ich czytać „ze zrozumieniem”. Powinien stać nie tylko jako upamiętnienie górników, których w imię odbudowy Polski ze zniszczeń powojennych zmuszano do „współzawodnictwa pracy”, ale też jako przykład tego, jak propaganda i polityka zmieniała życie zwykłych ludzi, takich jak Wincenty. On nie jest symbolem komunizmu, lecz SYMBOLEM OFIAR TEGO SYSTEMU — napisał na swoim Facebooku dr hab. inż. Tomasz Wagner, architekt, ekspert Politechniki Śląskiej i autor książki: „Zabrze -Nieznane Oblicza Śląskiej Architektury”.

Fitness Klub ArkadiaFit    Kliknij i odwiedź naszą internetową stronę!

 

Grupa Lepsze Zabrze opublikowała taką oto grafikę z apelem do władz Zabrza:

Również Rada Dzielnicy Centrum Południe zajmie stanowisko w tej sprawie. — Grupa radnych przygotowuje na najbliższą sesję rady stosowną uchwałę w tej sprawie, oczywiście na korzyść Pstrowskiego, gdyż zauważyliśmy, że większość mieszkańców chce jego pozostawienia w obecnym miejscu — powiedział nam Ireneusz Homa, przewodniczący Rady Dzielnicy Centrum Południe.

Uliczna sonda w sprawie usunięcia Pstrowskiego:

Zostawić czy usunąć Pstrowskiego?

Co z Pstrowskim? Zostawią czy zburzą? Zapytaliśmy mieszkańców, co o tym myślą.Zapraszamy do komentowania.

Opublikowany przez Info Zabrze na 26 sierpnia 2017

 

Źródło: Facebook