Foto: Tomasz Górny – Zabrze, ulica Wolności / źródło: commons.wikimedia.org

Autor: Piotr Antczak

 

Powstający fundusz ma wspierać inwestycje najsłabszych gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Jego celem jest zmniejszanie różnic w rozwoju między gminami.

Już w poniedziałek do zarządu GZM mają trafić listy inwestycji, które samorządy chcą realizować w ramach Funduszu Solidarności; miasta-liderzy (Bytom, Gliwice, Katowice, Sosnowiec i Tychy) początkowo zebrały wszystkie propozycje samorządów w swoich podregionach, a następnie uzgodnione już listy inwestycji prześlą w poniedziałek do zarządu GZM.

Studio Treningu Personalnego Fight4Fit Zabrze

Kliknij i odwiedź nas również na Facebooku!

 

Budżet funduszu to 60 milionów złotych. Będą z niego realizowane w pierwszej kolejności inwestycje, które mają charakter ponadlokalny, a zatem preferowane będą projekty współpracujących ze sobą miast. Również inwestycje, które mają zapewnione dofinansowanie zewnętrzne (np. środki unijne), będą w sytuacji uprzywilejowanej przy przyznawaniu środków.

Zarząd GZM zaproponował w grudniu, by wnioskowane projekty dotyczyły przede wszystkim infrastruktury transportowej oraz zrównoważonej mobilności – w zgodzie ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju.

Przypomnijmy, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia swoje działanie rozpoczęła z początkiem tego roku. Organizacja skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

 

Źródło: silesion.pl