Autor: Teresa Kasza

8 grudnia 2017 r. w auli II Liceum Ogólnokształcącego odbyła się VI edycja Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zabrzu. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polski Komitet ds. UNESCO, Prezydent miasta Zabrze pani Małgorzata Mańka-Szulik i Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę. Imprezę uświetnił wykład na temat „Złoto, srebro, żelazo – zabrzańskie skarby”, historyka, pana Dariusza Walerjańskiego, przewodniczącego Jury konkursu. Konkursowi towarzyszyła wystawa akwareli „Zabrzańskie dworce kolejowe – pożegnanie z parowozem” rodzimego artysty pana Józefa Jonika, który brał udział w imprezie.

W ścisłym finale konkursu wzięli udział przedstawiciele 6 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy rozwiązywali 20 minutowe testy związane z historią i kulturą naszego miasta. Pytania ułożone były na podstawie bibliografii zawartej w regulaminie. Wyłonieni po części pisemnej gimnazjaliści brali udział w loterii pytań, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przedstawili prezentacje multimedialne dotyczące najciekawszych miejsc w Zabrzu.


Cafe Bistro Kamienica

Zwycięzcami VI edycji konkursu na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zostali:

I miejsce Rafał Reda I LO;
II miejsce Martyna Makuch II LO;
III miejsce Wojciech Trojanowski I LO

Zwycięzcy gimnazjaliści to:

I miejsce Aleksandra Dzwonnik Gimnazjum nr 2;
II miejsce Adrian Jędrzejczak Gimnazjum nr 3;
III miejsce Aleksander Olejnik Gimnazjum nr 3.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody, m. in. podwójne wejściówki na Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną sponsorowane przez ZKWK Kopalnia Guido, do Teatru Nowego, na Kąpielisko Aquarius, do Multikina, vouchery do „Grubego Benka”, słuchawki multimedialne i gadżety z logiem Zabrza sponsorowane przez Urząd Miejski, albumy o Śląsku sponsorowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Zabrzu i Radę Rodziców ZSO nr 5.

Konkurs został wpisany na listę kuratoryjną dzięki czemu laureaci z gimnazjów mogą otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.