1200 m3 betonu i prawie 500 ton stali — modernizacja zakładu FCC w Zabrzu trwa już 13 tygodni. Wkrótce rozpocznie się budowa stropów nad tunelami bioreaktorów. Mimo zmieniającej się pogody prace idą zgodnie z harmonogramem.


Pralnia-Magiel „Mika” – Kliknij i sprawdź pełną ofertę usług!

 

Prace ziemne i budowa fundamentów zostały zakończone. Postawione zostały już 5-metrowe ściany nowych tuneli kompostowniczych i około 8-metrowe ściany hali operacyjnej, zaś w najbliższych dniach rozpocznie się budowa stropów nad tunelami. Przy pracach wykorzystano już 1200 m3 betonu i prawie 500 ton stali. Jednocześnie modernizowana jest wewnątrzzakładowa instalacja wodno-kanalizacyjna.
Terminowa realizacja inwestycji jest możliwa między innymi dzięki temu, że prace toczą się także poza placem budowy – mówi PR Manager FCC Polska, Aldona Dydak. – Wiele elementów konstrukcji dociera na niego w gotowej formie, jako prefabrykaty. To znacznie przyspiesza realizację robót – dodaje.

Hala będzie miała powierzchnię ponad 2600 m2, którą zajmą 6 szczelnie zamkniętych, betonowych bioreaktorów oraz hala operacyjna, w której przygotowywany będzie wsad, przetwarzany stabilizat oraz pakowany transportu do odbiorców. Obiekt będzie wyposażony w nowoczesny system urządzeń do oczyszczania powietrza oraz zewnętrzny biofiltr. Nowa instalacja będzie szczelnie połączona z już istniejącą, która zostanie zmodernizowana.

Modernizacja zakładu to jeden z kilku elementów planu „Zabrze 2019”. Jej celem jest pełna hermetyzacja procesu biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Pozwoli to wyeliminować możliwe uciążliwości zapachowe i podnieść komfort życia mieszkańców sąsiadujących z zakładem. Oprócz hermetyzacji plan obejmuje także zmiany w wewnętrznych procedurach pracy zakładu oraz optymalizację sposobów wykorzystania dotychczasowych technologii.

Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 15 mln zł i w całości sfinansowana zostanie ze środków Grupy FCC Environment CEE.

 

Źródło: FCC
fot. FCC