Autor: Piotr Antczak

 

W poniedziałek 16 października zabrzańscy radni przegłosowali korzystną dla kupców uchwałę, która znosi opłatę targową od przyszłego roku. Jest to niewątpliwie kolejny sukces zabrzańskich kupców, którzy nie kryli swojego zadowolenia z takiej decyzji Rady.

– Sprawa z różnymi, czasem niesprawiedliwymi naszym zdaniem, opłatami ciągnie się już dosyć długo. Kilka lat temu zarządca targowiska (chodzi o targ przy ul. 3 Maja) dołożył nam opłatę tzw. wystawkową, która podwyższyła koszty o około 30%. W zamian na targowisku nie działo się nic – żadnych inwestycji. Mimo naszych próśb o naprawę nawierzchni czy wymianę płotu, do jakiejkolwiek modernizacji nie dochodziło, a to na pewno nie zachęcało ludzi do przyjścia i kupowania na targowisku. Udało się wywalczyć żeby zwolniono nas z tej opłaty. Kilka miesięcy temu udało się również doprowadzić do zmniejszenia opłaty targowej o 50%, a dziś całkowicie została ona zniesiona od przyszłego roku. To nas bardzo cieszy – powiedział nam po sesji Rady Miasta Krzysztof Lewandowski, prezes Zabrzańskiego Stowarzyszenia Kupców Wolny Handel.

Zabrzańscy kupcy nie osiadają jednak na laurach i wyznaczają sobie kolejny cel – przejęcie zarządzania nad targowiskiem. – Jest dużo miast, gdzie kupcy sami zarządzają targowiskami i na pewno jest to korzystne i dla nich i dla klientów. Sami dbają, dokonują różnych inwestycji, a to na pewno wpływa na przyciągnięcie kupujących. Chcemy przejąć od miasta targ, by o niego zadbać i pozyskać w ten sposób nowych klientów. W innych miastach to się udaje. To teraz nasz priorytet – dodał Krzysztof Lewandowski.