Na forach zabrzańskich przeleciała informacja, według której pomnik Wincentego Pstrowskiego, położony naprzeciwko Szpitala Nr 1, ma zostać usunięty.
Uzasadnienie znaleziono w ustawie dekomunizacyjnej, która obiegła całą Polskę i dotknęła również Zabrza.

Jak na razie usunięto pomnik Braterstwa Broni do niedawna usytuowany pomiędzy ratuszem, siedzibą Urzędu Miasta a targowiskiem, także zmieniono nazwę Parku Świerczewskiego na Park im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Wincenty Pstrowski to bohater tzw. „kultu pracy”, nazywany „pierwszym przodownikiem”. Zmarł w 1948 roku i jeszcze za życia stał się bohaterem socjalizmu.
Odsłonięcie pomnika górnika, nastąpiło w 1978 roku. Jego autorem jest polski rzeźbiarz, profesor Marian Konieczny.
Obudowa pomnika była zmieniana dwa razy, w latach dwutysięcznych monument doczekał się oświetlenia.  Mimo tego, oko estety wychwyci delikatną prośbę kamienia o renowację, której to dosyć długo nie wykonano.
Nagminnie na pomniku siadają gołębie, których odchody pokrywają tenże.

Spośród podzielonych opinii powstał pomysł postawienia po ewentualnym strąceniu Pstrowskiego z piedestału, pomnika profesora Zbigniewa Religi. Nie spotkał się on z żadnym sprzeciwem, a wręcz z egzaltacją internautów, którzy podeszli do sprawy z entuzjazmem.
Profesor Zbigniew Religa był wybitnym kardiochirurgiem, jest honorowym obywatelem miasta Zabrze. Znany nie tylko ze swej kariery medycznej, jak i politycznej.
Pełnił rolę posła na sejm, a później podjął dwukrotnie tekę ministra zdrowia, w rządach kolejno Marcinkiewicza jak i Kaczyńskiego. Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Kawaler i członek Kapituły Orderu Orła Białego. Poważany w kraju i na świecie za pierwszą na świecie udaną operację transplantacji mięśnia sercowego, dnia 5 listopada 1985 roku.
Inicjator tworzenia tzw. „sztucznego serca”. Autor wielu naukowych publikacji. Nie zdołał jednak ukończyć Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu, którego budowa stanęła w miejscu. W efekcie nastąpiło wyburzenie szkieletu budynku.
Biorąc pod uwagę budynki sąsiadujące z lokacją, takie „zastępstwo” rzeczywiście byłoby adekwatne.

Narracji tej nie znaleźliśmy potwierdzenia i do czasu kiedy piszemy ten artykuł, Urząd Miasta Zabrze nie potwierdził, ani nie zaprzeczył informacji o usunięciu Pstrowskiego.