Dwójka obchodzi 70-lecie swojego istnienia, a także 40-lecie członkostwa ZSO nr 5 w Zabrzu w sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Z tej okazji szkoła otrzymała posłanie podpisane przez sekretarza generalnego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, prof. Sławomira Ratajskiego:

„(…) Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO powstała w 1953 roku, a już trzy lata później przystąpiły do niej polskie placówki, podejmując moralne zobowiązanie do prowadzenia działań promujących kulturę pokoju i wzajemnego międzynarodowego zrozumienia. Obecnie do naszej sieci należy około stu wyjątkowych szkół i przedszkoli. W tym gronie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu jest jedną z najaktywniejszych i najbardziej zaangażowanych placówek. W ciągu 40 lat członkostwa, dzięki poświęceniu i oddaniu kadry nauczycielskiej, kolejne generacje uczniów otrzymały szansę poszerzania swojej perspektywy i wiedzy o świecie o tematy globalne. Rozwijając współpracę ze szkołami z innych szerokości geograficznych, poznają znaczenie rodzimego i światowego dziedzictwa, wartość różnorodności kulturowej i przyrodniczej, budowania dialogu między ludźmi opartego na wzajemnym szacunku i poszanowaniu praw drugiego człowieka. Dzięki uwrażliwianiu na potrzeby innych ludzi, uczniowie w ramach wolontariatu włączają się w krajowe i międzynarodowe akcje charytatywne i pomocowe. Szeroko nakreślone, proponowane przez UNESCO tematy, w połączeniu z wykorzystaniem nowych technologii, umożliwiają tworzenie wachlarza projektów interdyscyplinarnych, których realizacja jest dla uczniów fascynującą przygodą.”

Łukasz Kowalkowski chodzi tylko w dobrych koszulach. Zabrzańska Mucha.

 

W roku jubileuszowym szkoła może się poszczycić 6956 absolwentami Dwójki. Matura 2019… pozwoli przekroczyć piękną liczbę 7000 absolwentów, wszak brakuje już tylko „40 i 4”… Magicznie, nieprawdaż?…

10 lat temu, podczas trzeciego już Światowego Zjazdu Absolwentów Dwójki było 300 absolwentów na zdjęciu pod DMiT (z lotu ptaka). A w balu i spotkaniach uczestniczyło ok. 500 osób.

Już wiemy, że uda się pobić rekord sprzed dekady. Mamy 447 zgłoszeń, a czekamy jeszcze do 14.09. na zgłoszenia Koleżanek i Kolegów, chcących uczestniczyć w obchodach jubileuszu Szkoły. Desperaci, którzy będą chcieli wejść do szkoły wieczorem, mogą to uczynić, jednak zobligowani są do dokonania wpłaty 160zł.

 

Program obchodów 70-lecia i Światowego Zjazdu Absolwentów Zabrzańskiej Dwójki:

9.00 – 10.00 Msza św. koncelebrowana w intencji Absolwentów, Uczniów, Nauczycieli, Pracowników Dwójki (żyjących i tych, którzy odeszli…) w kościele św. Andrzeja ul. Wolności 196, „Resonans con tutti”

Złożenie kwiatów na grobach świętej pamięci dyrektorów: Siemaszkiewicz i Antoniaka

Od 10.30 do 12.00 Rejestracja uczestników ŚZA Dwójki, odbiór pakietu Absolwenta (Zjazdownik autorstwa Bogusława Grzegorzaka oraz Księga Jubileuszowa = 177 stron wspomnień i wzruszeń!, gadżety niespodzianki)

12.00 – 14.00 Uroczystość w DMiT (część oficjalna oraz program artystyczny w wykonaniu Absolwentów i uczniów II LO)

14.00 Pamiątkowe zdjęcie z lotu ptaka przed DMiT (spotkanie pokoleń Dwójki)

14.00 – 16.00 Przerwa, możliwość spotkań towarzyskich (obiad we własnym zakresie)

Od 16.00 do 17.00 Możliwość zwiedzania szkoły, wystawy kronik i pamiątek, prezentacje multimedialne, wśród atrakcji wejście na wieżę i panorama Zabrza (pogoda zamówiona! 22 stopnie Celsjusza 😉 )

Od 17.00 Spotkania Absolwentów z Nauczycielami i Wychowawcami

18.20 Hejnał Zabrza z wieży II LO.

Od 18.30 do 4.00 Bankiet Jubileuszowy (spotkania w klasach i w zakamarkach szkoły, muzyczną oprawę dla kochających zabawę i taniec zapewni w auli zespół „Reaktywacja”, obsługa cateringowa, sklepik szkolny dla osób „spóźnionych” serwujący kanapki i zagrychę bez procentów!)

6 października 2018r. Złaz turystyczny Równica pod przewodnictwem profesor Marioli Chrubasik (zgłoszenia podczas rejestracji).

 

Źródło: ZSO nr 5 w Zabrzu
Foto: Halina Binkowska