W dniu 10 kwietnia 2018 roku, o godzinie 8:41, przy tablicach znajdujących się w Parku Poległych Bohaterów (róg ul. Wolności i ul. Gen. De Gaulle`a) odbędzie się uroczystość, podczas której władze Zabrza oddadzą hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Przypomnijmy, że w kwietniu, 79 lat temu w lesie Katyńskim, na terytorium ówczesnego Związku Radzieckiego rozstrzelano, wg ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, nie mniej niż 21 760 oficerów, policjantów, urzędników państwowych, a także ludności cywilnej.

W 70. Rocznicę tych tragicznych wydarzeń, 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, na lotnisku wojskowym w Smoleńsku, o godz. 8.41, rozbił się samolot Tu – 154. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja, na czele której stał Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Wśród członków delegacji znaleźli się także: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. W katastrofie zginęli wszyscy, w tym także załoga prezydenckiego samolotu.

Uroczystość rozpocznie się o 8.41. Po hejnale miasta nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicami znajdującymi się w parku im. Poległych Bohaterów, przy ul. Dubiela.

 

Źródło: UM Zabrze
fot. pl.m.wikipedia.org