Jak na swojej stronie internetowej informuje gloszabrza24.pl, na sierpniowej sesji Rady Miasta ma zostać poddana pod głosowanie uchwała wprowadzająca nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Prohibicja ma obowiązywać od godz. 23:00 do godz. 6:00. Pomysł ten, jak napisał Głos, został przekazany do konsultacji społecznych, a dokładniej radom dzielnic do zaopiniowania. Rady mają na to czas do końca miesiąca.

Tymczasem radni dzielnicowi nic o tym pomyśle nie wiedzą, przynajmniej nie w dzielnicach: Centrum Południe, Centrum Północ, Zaborze Północ, z którymi nawiązaliśmy kontakt. Kolejnym problemem jest fakt, że mamy okres wakacyjny i będzie niewielka możliwość zwoływania posiedzeń (poza ustalonym harmonogramem), by rady mogły wyrazić swoją opinię w tej sprawie; przewodniczący rad muszą oczywiście zwoływać posiedzenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli nawet projekt uchwały dotrze oficjalnym kanałem do radnych w najbliższym czasie, to i tak rady nie będą w stanie zorganizować obrad.

Adam Borzymowski – Marketing dla Stowarzyszeń i Fundacji – NGO

 

Wychodzi więc na to, że jeśli do głosowania nad projektem uchwały w czasie sierpniowej sesji Rady Miasta dojdzie, to głosowanie prawie na pewno nie uwzględni opinii rad dzielnic.

Skąd pomysł wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Zabrzu? Miasta takie, jak Katowice czy Bytom wprowadziły nocną prohibicję już jakiś czas temu. Być może miasto chce pójść tą samą drogą. My na początku lipca zapytaliśmy 100 zabrzan w różnym wieku (50 kobiet i 50 mężczyzn), czy chcieliby zakazu sprzedaży alkoholu w Zabrzu. Oto wyniki:

 

Źródło: gloszabrza24.pl
Źródło foto: Pixabay