Foto: Piotr Antczak

Autor: Piotr Antczak

 

Zabrze to jedno z niewielu miast w aglomeracji śląskiej, gdzie nie funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta. Dlaczego? Miasto i niektórzy radni odpowiadają, że ze strony młodzieży nie widać odpowiedniego zaangażowania, a gdy już się ono pojawi, to zapał szybko mija. Przypomnijmy, że taka rada w Zabrzu istniała, niestety „skończyła się” po jednej kadencji. Czy rzeczywiście jedyną przyczyną niepowodzenia tego projektu jest brak zaangażowania młodzieży w lokalne problemy?

Na ostatniej sesji zabrzańskiej Rady Miasta jeden z mieszkańców złożył na ręce wiceprezydenta Krzysztofa Lewandowskiego obywatelski projekt uchwały, który ma skutecznie reaktywować Młodzieżową Radę Miasta w Zabrzu. Dylan Błażejowski (Kukiz’15 Zabrze, na zdjęciu), autor pomysłu, uczynił to zresztą już po raz drugi, gdyż za pierwszym podejściem (w maju 2017 r.) dokument utknął gdzieś w Biurze Rady Miasta. Od tamtej pory niewiele się w tej sprawie dzieje.

 

Nieaktywna młodzież czy brak wsparcia? Gdzie jest problem?

W celu przeanalizowania tej sytuacji zadaliśmy sobie trud zorientowania się, jak wygląda to w innych miastach. Katowice, Chorzów, Gliwice, Rybnik, Tychy, Ruda Śląska, Sosnowiec i wiele innych miast ma w swoich strukturach młodzieżowe rady. Czy jest zatem możliwe, że tylko w nielicznych gminach, w tym w Zabrzu, jest jakaś specjalna, mało interesująca się lokalnymi problemami młodzież? Zadzwoniliśmy tylko do dwóch miast, by zapytać, jak takie rady funkcjonują; czy są w pełni autonomiczne, czy raczej jest sprawowana nad młodzieżą jakaś „opieka” ze strony urzędników, bądź rzeczywistych radnych miejskich?


Odwiedź naszą kwiaciarnię na Facebooku i zobacz co mamy w swojej ofercie. Kliknij tutaj!

 

Pani Magdalena Jakubiec z Kancelarii Prezydenta i Rady Miasta w Chorzowie powiedziała nam w telefonicznej rozmowie, że nad funkcjonowaniem tamtejszej „młodej rady” czuwa pani Bożena Karpińska — Radna Miasta Chorzów. Dłuższą rozmowę natomiast przeprowadziliśmy z panią Katarzyną Korbą z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rybniku, która bardziej szczegółowo omówiła swoją rolę w organizowaniu pracy rady. Na nasze pytanie, czy taka rada jest w pełni samodzielna, czy raczej wymaga zdecydowanego wsparcia, pani Katarzyna odpowiada: to zawsze zależy od grupy. Są takie roczniki — jeśli tak się mogę wyrazić — że grupa jest bardzo samodzielna i moją rolą jest tylko wspieranie ich działań. Są też takie roczniki, gdzie moja rola musi być wyraźniej zaznaczona i muszę mobilizować grupę, a nawet inicjować pewne działania.

To, co usłyszeliśmy od „opiekunów” młodzieżowych rad z innych miast jest zgodne z tym, co na poniedziałkowej sesji powiedział przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara. Pan przewodniczący wprost oznajmił, że dopóki on sam wespół z radną Urszulą Potyką napędzali do działania młodych radnych, to była ona aktywna, gdy przestali — zapału zabrakło. Odpowiedź na zadane w tytule pytanie nasuwa się więc sama — wszędzie, gdzie młodzieżowe rady mają aktywnych, wspierających „opiekunów”, tam młodzież również działa aktywnie.

Wygląda więc na to, że „młoda rada” potrzebuje jedynie oddanego mentora, który będzie jej działania rzeczywiście wspierał – wiemy, że radny Mirosław Dynak (Kukiz’15) zadeklarował taką chęć. Dodatkowym rozwiązaniem na pewno  byłaby jakaś forma współpracy Wydziału Edukacji UM z samorządami szkolnymi.

„Żeby zapalać, trzeba samemu płonąć”

Videorelacja z wystąpienia Dylana Błażejowskiego (Kukiz’15 Zabrze) podczas sesji Rady Miasta Zabrze:

Młodzieżowa Rada Miasta w Zabrzu?

Czy Zabrze potrzebuje Młodzieżowej Rady Miasta? – czy młodzież powinna zostać w Zabrzu dopuszczona do głosu i przedstawić swoje pomysły?- dlaczego w innych śląskich miastach (np. Gliwice, Rybnik…) takie rady działają?- czy w Zabrzu rzeczywiście nie ma zainteresowania sprawami lokalnymi wśród młodzieży? A może wina leży gdzie indziej i np. brakuje wsparcia i opieki ze strony "prawdziwych" radnych i miejskich decydentów?Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w najbliższym artykule, a tymczasem proponujemy relację z wręczenia obywatelskiego projektu uchwały w tej sprawie panu wiceprezydentowi Lewandowskiemu przez społecznika Dylan Błażejowski – pomysłodawcy reaktywacji Młodzieżowej Rady w Zabrzu.#Infozabrze #Zabrze #MłodziezowaRadaMiasta

Opublikowany przez Info Zabrze na 20 lutego 2018