Foto: Wojsko Polskie, autor: włodi / źródło: flickr.com

Autor: Piotr Antczak

 

Rusza kwalifikacja wojskowa. Obejmie mężczyzn z rocznika 1999, urodzonych w latach 1994 – 1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do służby wojskowej oraz z roczników 1997 – 1998, którzy zostali zakwalifikowani jako czasowo niezdolni do odbycia służby. W Zabrzu będzie ona przebiegała w budynku przy ulicy Karola Miarki 5 i potrwa od 19 lutego do 30 marca.

Również kobiety urodzone w latach 1994-1999, których kwalifikacje zawodowe są w wojsku pożądane, będą musiały stawić się na komisji. Chodzi tu przede wszystkim o absolwentki kierunków: psychologia, medycyna, weterynaria.

http://biurorachunkowezabrze.pl/    Kliknij i sprawdź naszą ofertę!

 

Osoby wezwane do stawienia się przed komisją powinny zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) oraz zdjęcie o wymiarach 3 x 4 cm — takie samo, jakie wymagane jest do dowodu osobistego. Wymagana jest także dokumentacja medyczna z przebiegu leczenia (jeśli osoba się leczyła) oraz wszelkie zaświadczenia potwierdzające wykształcenie i różne uprawnienia: świadectwa ukończenia szkół, zaświadczenia o kontynuacji nauki, ukończeniu kursów itd.

Ci, którzy stawiają się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, powinni zabrać ze sobą dokumentację medyczną wraz z wynikami badań specjalistycznych z ostatniego roku leczenia oraz książeczkę wojskową.

Na komisję mogą stawić się również ochotnicy — osoby pełnoletnie nieposiadające określonej kategorii wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Tylko uzasadniona i potwierdzona przyczyna nieobecności uchroni poborowych przed problemami. Za notoryczne unikanie służby wojskowej grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

 

Źródło: 24zabrze.pl