fot. Łukasz Laskowski / źródło: Pressfocus

Czy tym razem obecnie urzędująca Prezydent Małgorzata Mańka – Szulik otrzyma mandat zaufania od mieszkańców? Kto stanie do wyścigu o fotel prezydenta miasta z ramienia Zjednoczonej Opozycji, Prawa i Sprawiedliwości, Zabrza dla Każdego czy Kukiz’15? W Zabrzu może to być jedna z najbardziej emocjonalnych kampanii wyborczych.

Rozpoczął się rok wyborczy. Wybory samorządowe są jednymi z najważniejszych starć wyborczych – sprawdzianem dla ogólnopolskich ugrupowań politycznych. Prawo i Sprawiedliwość 10 miesięcy przed głosowaniem zafundowało szereg zmian. Nowela kodeksu wyborczego wprowadza m.in. wydłużenie kadencji organu stanowiącego i wykonawczego z 4 do 5 lat oraz wprowadza dwukadencyjność egzekutywy.

Nieoficjalnym kandydatem z ramienia Skutecznych dla Zabrza ponownie zostanie Małgorzata Mańka – Szulik, która zarządza miastem od 12 lat. W wyborach 2006 roku pokonała w 2 turze Rafała Marka, zdobywając 50,32%. Cztery lata później uzyskała reelekcję w pierwszej turze otrzymując poparcie na poziomie 75% (jeden z najlepszych wyników w kraju). W 2014 została wybrana na trzecią z rzędu kadencję (poparło ją 63% głosujących w I turze).

Z wywiadów udzielanych przez Małgorzatę Mańkę – Szulik wynika, że Zabrze jest szybko rozwijającym się miastem. Rządzący stawiają duży nacisk na turystykę poprzemysłową. Również duży nakład pieniędzy przeznaczany jest na Górnika Zabrze. Niebawem rozpocznie się modernizacja ulicy Piłsudskiego i budowa nowej obwodnicy łączącej strefę ekonomiczną z autostradą A1.

Oponenci pani Prezydent zarzucają wiele nieprawidłowości w administrowaniu miastem. Uważają, że mieszkańcy nie są zadowoleni z pracy decydentów, ponieważ miasto zamiast być przyjazne młodzieży staje się ośrodkiem opustoszałym, nieatrakcyjny oraz przyjaznym tylko i wyłącznie seniorom. Wytykają włodarzom m.in. zaciągniecie kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym – zadłużył miasto na ponad miliard złotych (obecnie jesteśmy najbardziej zadłużoną gminą w Polsce, dług na jednego mieszkańca wynosi 3086 zł); inwestowanie w turystykę, która nie przynosi żadnego zysku, jak również niezainteresowanie się problemem wydobywającego się nieprzyjemnego zapachu z wysypiska śmieci przy ulicy Cmentarnej prowadzonym przez firmę „A.S.A.”.

Stowarzyszenie Zabrze dla Każdego 29 października 2017 roku przedstawiło program wyborczy pt. „40 konkretów dla Zabrza”. Przedstawiciele ZdK zapewniają, że postulaty zostały sporządzone na podstawie potrzeb mieszkańców, które były przedstawiane m.in. na grupie Zabrze dla Każdego. Reprezentantem ZdK o najważniejsze stanowisko w mieście prawdopodobnie zostanie Adam Kudzia. Czy osoba, która nie dostała się do rady dzielnicy ma szansę zostać prezydentem miasta? Warto zauważyć, że Adam Kudzia otrzymał tylko 68 głosów. W polityce są różne niespodzianki – wszystko okaże się w październiku lub listopadzie bieżącego roku. 

Pozostałe ugrupowania nie zaprezentowały swoich oficjalnych kandydatur. Prawdopodobnie z PiS-u o stanowisko prezydenta ubiegać się będzie Poseł na Sejm RP Barbara Dziuk.