Autor: Piotr Antczak

 

Niedawno pisaliśmy, że Ikea zamraża plany budowy centrum handlowego w Zabrzu. Co to oznacza dla Zabrza? Tak naprawdę nie wiadomo, bo być może Ikea do inwestycji w Zabrzu w innej formie jednak powróci. Dzisiaj wiemy tylko tyle, że szwedzki gigant analizuje różne możliwości i w pierwotnej formie centrum nie powstanie. Miasto natomiast poniosło już spore koszty związane z umową sprzedaży gruntu.

Łukasz Kowalkowski ma poważne plany wakacyjne. W ich realizacji pomogą mu doradcy finansowi: Zabrze, ul. Bytomska 107, te. 531 581 512

 

Jednym z ważniejszych punktów umowy, jaką miasto zawarło z Ikeą w 2014 roku, było przygotowanie terenu pod inwestycję: niwelacja mocno nierównego terenu, wycinka drzew itd. Koszt tych działań był szacowany wówczas na 5 mln złotych. Miasto niwelację terenu wykonało. Za jaką kwotę? W Biurze ds. Inwestorów UM Zabrze poinformowano nas, że  przeznaczono na ten cel 4 120 000 zł. Kolejnym ważnym warunkiem przetargu na sprzedaż terenu było stworzenie przez Ikeę ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych o pow. 5 ha. Takie tereny na pewno byłyby w Zabrzu atrakcją, na razie jednak musimy z tym co najmniej poczekać, a być może nawet i zapomnieć.

Czy Ikea zmieniając plany, poniesie jakieś koszty i zrekompensuje to, co miasto do tej pory wydało w związku z tą inwestycją? W krótkiej notce, jaką niedawno zamieścił gloszabrza24.pl można przeczytać, że warunki umowy — jak twierdzili urzędnicy — są takie, że Ikea poniesie koszta związane z odstąpieniem od umowy. Tego samego zdania jest również Rafał Kobos, pełnomocnik prezydent Zabrza ds. inwestorów, który powiedział nam, że gdyby Ikea, w ramach podpisanego porozumienia, nie wykonała nowego układu komunikacyjnego oraz terenów zieleni zorganizowanej, zapłaci wtedy ok. 10 mln zł kary. – Są też dodatkowe koszty, związane z wywłaszczeniami, do których pokrycia Ikea się również zobowiązała, ale te koszty trzeba dokładnie oszacować; to koszt  2,5 – 3 mln zł – dodaje naczelnik Kobos. Przedstawiciele Ikei twierdzą jednak, że do tej pory wszystko dzieje się w ramach podpisanej umowy. W odpowiedzi, którą otrzymaliśmy na nasze pytania, Krzysztof Janik z Biura prasowego IKEA Retail w Polsce napisał:

Według naszej opinii zmiana planów dot. inwestycji w Zabrzu nie narusza warunków umowy kupna gruntu. Analizujemy dalsze możliwości związane z tą lokalizacją i jesteśmy świadomi zobowiązań wynikających z zawartych umów.

Pozostają zatem kluczowe pytania. Czy wszystko dzieje się zgodnie z umową sprzedaży gruntu? Czy miasto na zmianie planów przez Ikeę może stracić? A może nikt nie straci i Ikea przedstawi nowe rozwiązanie, które zadowoli obie strony? Czas pokaże.

 

Źródła:

  1. IKEA w Zabrzu. Podpisano akt notarialny. Jak wyglądać będzie inwestycja?, zabrze.naszemiasto.pl
  2. Zabrze: nowa IKEA będzie otwarta w 2018. Jak będzie wyglądać?, dziennikzachodni.pl
  3. JEDYNA TAKA IKEA W POLSCE. JUŻ W PRZYSZŁYM ROKU W ZABRZU, silesion.pl
  4. Ikea wstrzymuje się z budową centrum handlowego, gloszabrza24.pl
  5. Korespondencja mailowa z Biurem prasowym IKEA Retail w Polsce.

fot. Pixabay