Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy (ALFA) na terenie województwa śląskiego oraz miasta Kraków. Stopień alarmowy obowiązuje od 26 listopada od godz. 00:00 do 15 grudnia do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w związku Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych, w sprawie zmian klimatu (COP24) taki komunikat można przeczytać na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Co oznacza?

BIURO RACHUNKOWE ZABRZE — kliknij i sprawdź ofertę!

 

Alarm ma charakter ostrzegawczy i jest informacją o ogólnym zagrożeniu. Administracja publiczna jest zobowiązana w tym czasie do szczególnej czujności. O wszystkich podejrzanych zdarzeniach należy bezzwłocznie powiadomić policję; należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. Od rana widać kontrole na drogach. Zwłaszcza na trasach prowadzących do Katowic.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA.

 

Źródło: rcb.gov.pl
fot. Pixabay