Foto: Aleksandra Pietraszek

Tekst: Kamil Dimitruk

Emocje po pierwszym meczu półfinałowym obecnej edycji Pucharu Polski już odpadły. Nie sposób jednak nie wspomnieć o chamstwie i bandytyźmie boiskowym w wykonaniu niektórych graczy. Nie budzi to większych emocji w wykonaniu najemników zza granicy, którzy przy Ł3 są prawdopodobnie ‚na chwilę’, na życzenie obecnego trenera. Większe emocje natomiast występują przy brutalnych zagraniach reprezentantów Polski, którzy co więcej w większości są byłymi zawodnikami Górnika(!). Wszyscy kibice w ich wykonaniu widzieli: wystawione łokcie, brak zainteresowania piłką przy odbiorze, wywołanie przepychanki na boisku, złośliwości, próbę brutalnego wejścia wyprostowanymi obiema nogami w nogi jednego z większych talentów Polskiej piłki nożnej młodego pokolenia, do tego występującego na tej samej pozycji co agresor. Czyżby to była chęć przerwania jego kariery? Czy może jednak brak umiejętności czystego odbioru piłki w wykonaniu kadrowiczów? Czy zamiar nie powinien być ukarany tak samo surowo jak sam czyn?

Mecz zakończył się wynikiem 1 do 1 i rewanż w Warszawie zapowiada się bardzo ciekawie. Po pierwszym meczu żaden zawodnik Górnika cudem nie odniósł kontuzji. Zanim jednak rewanżowe spotkanie półfinałowe PP, ,,Górników” czeka trudne spotkanie z Lechem w Poznaniu. Będzie to ostatnia kolejka (30) zasadniczej fazy sezonu. Przypomnijmy, że Górnik Zabrze zagwarantował sobie już miejsce w grupie mistrzowskiej i przez ostatnie 7 kolejek będzie w niej walczył o jak najwyższą lokatę.

Drogi prowadzące do eliminacji do pucharów europejskich są dwie: liga i puchar. W przypadku, gdy Górnik Zabrze zdobędzie Puchar Polski, będzie brał udział w eliminacjach do Ligi Europejskiej. W lidze pierwsze 3 lokaty promują do eliminacji. 1 – eliminacje do Ligi Mistrzów, 2 – eliminacje do Ligi Europejskiej 3 – eliminacje do Ligi Europejskiej. Jeśli zespół, który zdobędzie Puchar Polski, uplasuje się w czołowej „3” ligowych rozgrywek, to premiowane grą na międzynarodowej arenie będzie również 4 pozycja (el. do LE).

W ostatnich latach Górnik Zabrze raz był szczególnie bliski zagrania w eliminacjach do rozgrywek międzynarodowych. Było to w sezonie 2012/2013. Zabrzanie zajęli 5 lokatę ze stratą 3 punktów do 4 Piasta, który zagrał w eliminacjach za sprawą zdobycia Pucharu Polski przez Legię Warszawa, która jednocześnie została w tamtym sezonie mistrzem kraju. Wicemistrzem był Lech Poznań, natomiast trzecią siłą Ekstraklasy został wtedy Śląsk Wrocław. Przypomnijmy, że Górnik Zabrze przechodził w tym czasie przebudowę stadionu. Awans do eliminacji do rozgrywek europejskich wymagałby wynajęcia innego stadionu, a podróż do dalekiego Kazachstanu lub Azerbejdżanu dla drużyny to wydatek podobny do premii za przejście 2 rundy eliminacji, a przykład np Jagielloni Białystok, która 3-krotnie odpadła właśnie na tym etapie pokazuje, że żaden z rywali nie sprzeda tanio swojej skóry.

Teraz jednak Górnik jest w zupełnie innym miejscu. Ma piękny stadion, rozsądną politykę transferową, a co za tym idzie zespół stworzony z młodych zawodników, w dużej części pochodzących z regionu. Z takim potencjałem warto walczyć o jak najwyższe cele.

REKLAMA

https://www.facebook.com/GRYFNOWELA/?ref=br_rs JEŚLI CHCESZ ODWIEDZIĆ NASZĄ STRONĘ NA FB KLIKNIJ TUTAJ

FRYZJER DAMSKO-MĘSKI

Zabrze ul.3-go Maja 49

tel.511 284 250