Foto: pixabay.com

Po narodzinach dziecka rodzice mają 21 dni na odwiedzenie urzędu stanu cywilnego, by je zarejestrować. Do niedawna było to możliwe tylko poprzez osobiste zgłoszenia rodzica. Ministerstwo Cyfryzacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i oferuje rejestrację elektroniczną.

Od 1 czerwca istnieje możliwość zarejestrowania dziecka przez internetową stronę: www.obywatel.gov.pl. Najpierw jednak trzeba założyć sobie profil zaufany na stronie www.pz.gov.pl. 

Alina Kędziorska kupiła tacie koszulę. A Ty, kupiłeś już tacie prezent na Dzień Ojca? Zabrzańska Mucha, Zabrze, Targowisko Pod Ratuszem.

 

Po zalogowaniu się na stronie: www.obywatel.gov.pl, system poprosi o potwierdzenie, że jesteś matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie Twoich danych. Jak tylko to zrobisz, przejdziesz do zarejestrowania narodzin potomka. To, czego potrzebujesz na tym etapie, to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Ustal także numer Twojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie jesteś w związku małżeńskim) – to znacznie ułatwi weryfikację Twoich danych w urzędzie stanu cywilnego.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcesz zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru masz skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji