Autor: Piotr Antczak

 

W sobotę 19 sierpnia w Zakopanem odbyła się III edycja Biegu Granią Tatr. Bieg określany jest jako najtrudniejszy bieg ultra (bieg powyżej 50 km) w Polsce. Zawodnicy na pokonanie 71 km, z sumą podejść sięgającą ponad 5000 m mają tylko 17,5 godziny.

W zawodach wzięło udział 340 osób, które musiały spełnić odpowiednie wymagania, i które miały szczęście w losowaniu, by znaleźć się na liście startowej. Wśród startujących zawodników była dwójka biegaczy z Zabrza: Jakub Ploch oraz Tomasz Sadło. Obu zawodnikom udało się ukończyć bieg. Kuba z czasem 12 h 31 min. 27 sek. zajął bardzo dobrą 37 lokatę, natomiast Tomek z czasem 15 h 38 min. 54 sek. zameldował się na mecie jako 164.

Biegaliśmy w bardzo trudnych warunkach. O świcie, między godziną 5 a 7, na grani wiał bardzo silny wiatr, który utrudniał bezpieczne poruszanie się po trasie. Następnie wysoka temperatura doskwierała w środkowej części biegu, a po godzinie 14 – była to dziesiąta godzina zawodów – na trasie przeszła ulewa, która z przerwami trwała do końca zawodów. Jak trudne to były zawody, niech świadczy fakt, iż aż 20% zawodników nie ukończyło biegu – powiedział po zawodach Tomek Sadło.