W piątek w naszym mieście zakończyły się w szkołach i przedszkolach referenda strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Do głosowania przystąpiło 89 placówek na ponad 90 prowadzonych przez gminę Zabrze. Zdecydowana większość, bo aż 83 placówki opowiedziały się za strajkiem.


I Love Majówka 2019 – kliknij i sprawdź to!

 

Do sporu zbiorowego przystąpiło w Zabrzu 89 na ponad 90 placówek oświatowych. – Wszystkie szkoły podstawowe i średnie w referendach strajkowych opowiedziały się za przystąpieniem do strajku. Przeciwne były 4 przedszkola i jedna placówka zajęć pozalekcyjnych, natomiast w jednej nie uzyskano 50% progu referendalnego i głosowanie unieważniono — mówi Jolanta Jaskółka, prezes zabrzańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

1 kwietnia dojdzie do kolejnego spotkania strony związkowej z rządem. Przypomnijmy, ZNP domaga się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. W rozmowy, poza ZNP, zaangażowane są inne związki zawodowe działające w oświacie: Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych, Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Jeśli do 8 kwietnia nie dojdzie do porozumienia, czeka nas strajk nauczycieli, który potrwa do odwołania.

 

Źródło: Info Zabrze
fot. Info Zabrze