Autor: Piotr Antczak

 

3 lipca miasto Zabrze podpisało z firmą An Archi Group umowę na opracowanie koncepcji, a następnie projektów centrum przesiadkowego. Firma będzie również prowadzić autorski nadzór w czasie realizacji inwestycji. Za kwotę blisko 4,7 mln zł ma to zrobić w sześciu etapach, w ciągu 22 miesięcy.

Projekt będzie zakładał uporządkowanie w Zabrzu komunikacji wszelkiego typu (pieszej, rowerowej, drogowej) i ma być gotowy w 2020 roku. Cała inwestycja ma powstać do roku 2023, a jej koszt jest szacowany na 100 mln zł. Miasto będzie starało się jednak o 85% dofinansowanie ze środków unijnych. Dokładny koszt poznamy po zakończeniu prac projektowych.

Adam Szwedka chodzi tylko w dobrych koszulach. Bądź jak Adam i wspieraj lokalny biznes. Zabrzańska Mucha, Targowisko Pod Ratuszem. 

 

O co chodzi? Celem tej inwestycji jest stworzenie efektywnego systemu umożliwiającego sprawne poruszanie się różnymi środkami transportu. Ma on zrównoważyć ruch w ścisłym centrum i odciążyć go od ruchu kołowego. Centrum powinno zachęcać kierowców do przesiadania się z samochodów do komunikacji miejskiej.

Ten pomysł, którego realizacja właśnie ruszyła, nie jest wcale nowy. Już na początku 2008 roku prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podpisała list intencyjny w sprawie współdziałania przy tworzeniu w Zabrzu Centrum Przesiadkowego. Na stronie urzędu można przeczytać:

„(…) List intencyjny przewiduje powstanie w Zabrzu zintegrowanego węzła komunikacyjnego przy dworcu PKP. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane podczas modernizacji linii kolejowej E 30. W ten sposób poprawi się jakość podróżowania, ponieważ m.in. połączenia kolejowe skoordynowane zostaną z kursowaniem komunikacji miejskiej. Zagospodarowany też zostanie teren wokół dworca.” (wpis z 18.02.2008, dostępny tutaj)

Pierwotnie przedsięwzięcie miało zatem zostać zrealizowane w 2015 roku — wtedy to, jak poinformował nas Jacek Karniewski z PKP PLK S.A., nastąpiło zakończenie modernizacji linii kolejowej E 30 na odcinku Gliwice – Katowice.

Na YouTubie można zobaczyć nawet wspaniałą wizualizację centrum przesiadkowego, która została opublikowana w 2010 roku (dostępna tutaj).

W artykule: „Centrum przesiadkowe w Zabrzu zamiast dworca PKP?” opublikowanym w roku 2011 na portalu zabrze.naszemiasto.pl czytamy, że centrum miało powstać do roku 2016. Władze miasta podpisały wówczas porozumienie z przedstawicielami spółki PKP SA. Pomysł zakładał m.in., że budynek dworca PKP zostanie zburzony, a w jego miejsce powstanie kilkupiętrowy szklany gigant, który połączy funkcje nowoczesnej stacji kolejowej z punktami handlowo-usługowymi.

Te pomysły realizacji jednak się nie doczekały. Czy za drugim podejściem wszystko przebiegnie zgodnie z planem? Czas pokaże.

 

Źródła:

  1. katowice.wyborcza.pl – W Zabrzu powstanie centrum przesiadkowe. Inwestycja ma kosztować 100 mln zł (04.07.18)
  2. portalsamorzadowy.pl – W Zabrzu powstanie centrum przesiadkowe (03.07.18)
  3. um.zabrze.pl – Centrum przesiadkowe (18.02.2008)
  4. yotube.com – Prezentacja 3D projektu nowego centrum przesiadkowego w Zabrzu (23.04.2010)
  5. zabrze.naszemiasto.pl – „Centrum przesiadkowe w Zabrzu zamiast dworca PKP?” (29.11.2011)
  6. Głos Zabrza i Rudy Śl. nr 27 (05.07.18)
  7. Nowiny Zabrzańskie nr 26 (05.07.18)

fot. Piotr Antczak