Od 1 lipca w kioskach i sklepach nie można już kupować biletów jednorazowych na 3 i więcej miast. Z rozmów które przeprowadziłem dziś na Zabrzańskim dworcu kolejowym wynika, że dla młodych osób to nie problem. Mogą użyć karty SKUP, aplikacji w telefonie. Dla starszego mieszkańca Zabrza stanowi to jednak dużą barierę.  To spore utrudnienia dla podróżujących podkreśliła kilkukrotnie Pani Janina (65 lat).

Jaki jest prawdziwy powód wycofania z kiosków tych biletów? Podobno, nie cieszyły się… dużym zainteresowaniem pasażerów, stąd decyzja o ich wycofaniu. Patrząc na statystyki w ciągu roku sprzedawanych jest około 5 milionów jednorazowych biletów. Tylko 350 tys. z nich stanowią te na 3 i więcej miast. Czy jest to mało czy dużo, zostawiam tą ocenę mieszkańcom śląska.

Teoretycznie można kupić taki bilet w autobusie. Z mojego doświadczenia wiem, że nie zawsze kierowca posiada bilety na sprzedaż, a jeśli już ma to ……… wymaga wyliczonej gotówki, bez możliwości płacenia kartą bankomatową. Druga opcja to automaty z biletami. Niestety nie ma ich za dużo w Zabrzu, i również dla osoby starszej, obsłużenie ich stanowi on problem.