Zanim podamy ocenę, którą przyznała Zabrzu międzynarodowa Agencja Fitch Ratings, wytłumaczmy może najpierw, o co chodzi.

Rating to ocena ryzyka, która jest istotna przy każdym rodzaju inwestycji. Określa ona zdolność danego podmiotu – kraju, miasta, samorządu czy firmy – do obsługi swojego zadłużenia. Dla wielu inwestorów odgrywa ona ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o zaangażowaniu środków w danym podmiocie, czyli inwestowania np. w naszym mieście 🙂

Agencja Fitch Ratings potwierdziła długoterminowy rating krajowy Zabrza na poziomie „BBB+(pol)” oraz międzynarodowy długoterminowy rating na poziomie „BB+”. Perspektywa ratingów jest stabilna. Co to oznacza? Sprawdźmy jakie oceny przyznaje Agencja:

  1. Rating AAA to najwyższa ocena, która oznacza, że dłużnik ma wyjątkowo wysoką zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych.
  2. Rating AA  oznacza, że dłużnik ma bardzo dużą zdolność do regulowania zobowiązań i w niewielkim stopniu różni się ona od podmiotów z oceną najwyższą.
  3. Rating A oznacza, że dłużnik ma dużą zdolność do regulowania zobowiązań, ale jest bardziej podatny na ewentualne negatywne zmiany otoczenia rynkowego.
  4. Rating BBB (krajowy długoterminowy rating przyznany Zabrzu BBB+) sugeruje wystarczającą zdolność do regulowania zobowiązań, jednocześnie informując o większej podatności na ewentualne pogarszające się warunki gospodarcze, co w konsekwencji może negatywnie wpływać na poprawną obsługę zadłużenia.
  5. Rating BB (międzynarodowy długoterminowy rating przyznany Zabrzu BB+) jest przyznawany firmom, samorządom lub krajom, które borykają się z poważniejszymi problemami, a te mogą z kolei doprowadzić do problemów ze spłatą długu.
  6. Rating B nie przekreśla jeszcze szans na spłatę długu, ale prawdopodobieństwo wystąpienia problemów jest zwiększone.
  7. Ocena CCC jest przyznawana podmiotom, których zdolność do spłaty długów jest zagrożona i tylko dobre otoczenie gospodarcze daje szanse na uregulowanie zobowiązań.
  8. Rating CC oznacza, że zagrożenie brakiem spłaty jest wysokie, a w przypadku oceny C jest ono bardzo wysokie.
  9. Ratingi DDD, DD i D oznaczają wysokie ryzyko niewypłacalności, przyznawane są w momencie, kiedy pojawiają się już pierwsze nieregularne płatności.

Dodatkowo do ocen ratingowych mogą być dodawane symbole „+” i „-”, które oznaczają niewielkie różnice w obrębie jednej oceny.

Krótko mówiąc, nie jest źle, ale dobrze, ani tym bardziej bardzo dobrze też nie jest. W szkolnej skali od 1 do 6  naszym samorządowcom dajemy „3” za międzynarodowy i „3+” za krajowy długoterminowy rating, czyli ocenę dostateczną. Bardzo dobre i dobre oceny („w szkolnej skali”) mają w naszym regionie Katowice — AA+(pol) i A-, perspektywa stabilna oraz Gliwice — AA+(pol) i A-, perspektywa stabilna.

Aktualnie rating Polski wg Fitch to A-. Dla porównania mocno dotknięta kryzysem Grecja w 2010 roku według tej agencji została oceniona na poziomie BBB-.

W formie tabelarycznej wygląda to w następujący sposób (w czarnych ramkach oceny dla Zabrza):

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Rating_kredytowy

 

Autor: Info Zabrze
źródła: UM Zabrze, www.money.pl, fitchratings.com, wikipedia.org

fot. Pixabay